Inkontinence

Co můžete udělat?

Existují různé formy inkontinence  (nedobrovolný únik moči), způsobené zátěží, stresem, tlakem atd., proto musí Váš lékař společně s Vámi nejprve určit, o jaký druh inkontinence se jedná ve Vašem případě. Třebaže o tomto tématu nehovoříte ráda, je tento krok pro řešení Vašeho problému rozhodující.

Nejprve se tedy s důvěrou svěřte  svému lékaři. Jedině on může odhalit příčinu Vašich potíží, stanovit správnou diagnózu a poradit Vám nejvhodnější způsob léčení.

Téměř v polovině všech případů (především u žen) mají uvedené potíže podobu tzv. stresové (zátěžové) inkontinence. Prvním krokem léčby je ve většině těchto případů cílené zpevňování pánevního dna pomocí speciálních cvičení.


Léčba není žádné tajemství

Podle nejnovějších výzkumů u nás žije celkově asi půl miliónu lidí trpících močovou inkontinencí (jinak také slabostí močového měchýře) ve stadiu vyžadujícím léčení nebo pravidelnou péči a jejich počet neustále stoupá.  Toto onemocnění postihuje především ženy, přičemž věk není vůbec rozhodující.

Existuje mnoho různých příčin. Například mladé ženy trpí oslabením močového měchýře často během těhotenství nebo po něm, jako následek těhotenství se inkontinence může objevit dokonce po více letech.

Důvodem mohou být také hormonální změny v přechodu, nadváha, různá onemocnění nebo operace.

Nejčastější formou inkontinence u žen je tzv. inkontinence zátěžová neboli stresová. Svěrač močové trubice už nefunguje zcela bezvadně: stává se to při smíchu nebo kašli, při nošení těžších břemen nebo při sportu. Močový měchýř se náhle začne vyprazdňovat - nechtěně a bez šance zvládnout situaci a zabránit úniku moči. Příčinou je velmi často oslabení svalstva pánevního dna.

Ochabnutí močového měchýře není žádné život ohrožující onemocnění, negativně však ovlivňuje pocit tělesné i duševní pohody a snižuje kvalitu života.

Nejnovější průzkumy ukázaly, že pouze necelá polovina postižených žen se svěří lékaři. Inkontinence je na veřejnosti neprávem stále ještě pokládána za tabuizované téma a málo se o ní hovoří.


Pánevní dno

Pánevní dno je jednou z nejdůležitějších skupin svalstva celého těla.  Toto vícevrstevné seskupení svalů spojuje kostrč se stydkou kostí.

Uzavírá pánev otevřenou směrem dolů, udržuje vzpřímené postavení celého těla, stabilizuje páteř, krevní oběh a dýchání. Čím jsou svaly pánevního dna silnější, tím lépe fungují orgány umístěné v pánvi: děloha, močový měchýř a střeva.  Dobře trénované svaly rovněž zvětšují požitek ze sexu.

Vědomé napínání a uvolňování svalstva pánevního dna se označuje jako trénink svalů pánevního dna. Pomocí různých cvičení se zlepšuje vnímání svalových vrstev a muskulatura se celkově posiluje. Vědecké výzkumy ukázaly, že se ochablost močového měchýře často může zcela odstranit cíleným tréninkem pánevního dna.

Při zahájení tohoto tréninku spočívá největší problém v tom, že většina žen vůbec neví, kde je muskulatura pánevního dna vlastně umístěna, mnohé ženy mají rovněž potíže s cíleným napnutím tohoto svalstva. Rozhodujícím momentem tréninku je tedy získání a rozvoj vnímavosti svalstva pánevního dna. Je třeba naučit se správně vnímat jednotlivé skupiny těchto svalů.

Při tréninku Vás účinně podpoří přístroj EPI·NO Delphine PLUS s biofeedbackem.

S přístrojem EPI·NO Delphine PLUS můžete sama něco proti Vašemu problému  podniknout.

Tento nově vyvinutý přístroj určený pro trénink svalů pánevního dna může rozhodujícím způsobem zlepšit a často dokonce úplně vyléčit Vaše potíže spojené se zátěžovou nebo stresovou inkontinencí. Také u smíšených forem (zátěžová a urgentní inkontinence) může být tento přístroj pro zpevnění svalů pánevního dna jednou z částí celkové terapie. Preventivní cvičení - např. po porodu - může snížit riziko vzniku pozdější inkontinence.

Přístroj EPI·NO Delphine PLUS byl vyvinut ve spolupráci s gynekology, fyzioterapeuty a pacientkami.

EPI·NO Delphine PLUS se skládá z anatomicky tvarovaného silikonového balónku s ruční pumpou a ukazatelem tlaku  (funkce biofeedbacku). Pravidelným používáním přístroje dochází k přirozenému posílení svalstva pánevního dna, aniž by bylo nutné používat elektroniku nebo doprovodné léky. Pravidelný trénink je zároveň i základním předpokladem úspěchu.

 

Cvičení s EPI-NO Delphine Plus

Pomocí následujících cvičení získáte přehled o nejrůznějších možnostech tréninku s EPI-NO Delphine Plus . Můžete samozřejmě provádět i jiná cvičení doporučená Vaším lékařem.

Při zavádění balónku prosím respektujte předchozí instrukce a znázornění. Během všech cvičení můžete sledovat číselný ukazatel tlaku a tím i kontrolovat  napětí svalů pánevního dna.

„Váha"

Položte se na záda a pokrčte nohy. Chodidla spočívají pevně na podlaze a jejich tlak se soustřeďuje do pat. Posunujte střídavě levý a pravý bok (kyčel) směrem vzhůru a opakujte tento pohyb 2-3x.

„Hodiny"

Stejná výchozí poloha jako u „Váhy". Představte si, že pod Vaší pánví (bederními obratli) jsou umístěny hodiny a pohybujte pánví ve směru jejich ručiček. Nejprve několikrát ve směru ručiček a poté několikrát v protisměru. Pohyb pánve by měl být tak plynulý, aby pánev prováděla rovnoměrný a nepřerušovaný kruhový pohyb.

„Dlouhé nohy"

Položte se na záda, nohy natažené. Celá páteř by se měla stále dotýkat podložky. Přitáhněte bradu k hrudníku, tím napnete týl. Pokuste se nyní střídavě posouvat dopředu levou a poté pravou patu, jako byste chtěla celou nohu prodloužit a zároveň napínejte prsty u nohou  opačně směrem k tělu.